TRIDHJETË E TETË TË SHËRUAR DHE DHJETË RASTE ME COVID-19!

TRIDHJETË E TETË TË SHËRUAR DHE DHJETË RASTE ME COVID-19 Më 02 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 231 mostra të marra nga Klinika Infektive, gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren. Me SARS-CoV-2, janë diagnostikuar gjithsej dhjetë (10) raste. Rastet pozitive janë raste kontakti nga: […]

Pranvera në Koretin të Kamenicës, komentohet edhe nga gjiganti Microsoft

Fotografia është teknika e regjistrimit dhe gjenerimit të imazheve permanente, ndërsa aparati fotografik është mjeti që formon një imazh, duke e transferuar atë në një film fotografik ose në një kartë memorieje, e që këto të dyja bashkë i ka përdorur me mjeshtëri fotografi kosovar, Arian Mavriqi, duke realizuar foto që po marrin vëmendje jo […]

Roberti e bën gjestin e madh, i kërkon publikisht falje Nora Istrefit (VIDEO)

Robert Berisha i kërkon publikisht falje Nora Istrefit. Telenovela e Norës dhe Robertit vazhdon. Roberti në një prononcim drejtpërdrejtë i kërkoi falje ish gruas. Duke folur për projektin e tij më të ri ‘Fërkoj Kalje’, ‘Kërkoj falje’ ai tregoi se kujt i kërkon falje. Këngëtari tha se i kërkon falje prindërve të tij në pamundësinë […]

Me zbutjen e masave mund të mbahen provimi i maturës dhe provimet akademike

Dukagjin Pupovci thotë se meqenëse ka numër të vogël të rasteve pozitiv me COVID-19, do të ketë mundësi që provimet të mbahen edhe në fakultetit, por natyrisht duke respektuar masat e nevojshme. Që nga mbyllja e shkolla për shkak të pandemisë Covid-19, në vendin tonë për herë të parë ka nisur aplikimi i mësimit online. […]

Gjendet pa shenja jete një person në Kamenicë

Në Kamenicë, është gjetur dje pa shenja jete një person, njofton Klan Kosova. Sipas policisë, në vendin e ngjarjes kanë dalë të gjitha njësitë përkatëse dhe ekipi mjekësor ka konstatuar vdekjen e viktimës. Me urdhër të prokurorit trupi i pajetë është dërguar në IML për obduksion.

Çfarë ndodh me sapunët e papërdorur në hotele? Do habiteni ç’ka bërë ky person

A keni menduar ndonjëherë se çfarë ndodh me sapunët që nuk janë përdorur në hotele? Është e zakonshme që këto pilula higjienike që ofrohen nga hotelet nuk kanë përfunduar konsumimin dhe punonjësit e pastrimit përfundojnë duke i hedhur ato. Ky realitet ishte ai që shokoi Shawn Seipler, i cili vinte në pikëpyetje mënyrën e pakuptimtë […]

Omar Hoxha – Talenti qe po shkelqen

Omar Hoxha i lindur ne Gjilan, vetem 12 vjeqar dhe pasioni i tije eshte futbolli. Ai ka 2 vite qe eshte pjese e akademise se Futbollit “Drita”. Omari, ka marre pjese ne kamp te Dinamose! Se fundi ka qene ne prova ne Zvicer. Ku ketu ka treguar mjafte paraqitje te mire. Pra, Omari i ri […]

Facebook regjistroi një rritje të konsiderueshme të përdoruesve të rinj dhe shitjeve, njoftoi gjiganti amerikan i rrjeteve sociale në raportin tremujor.

Njoftimi shkaktoi rritje të aksioneve me më shumë se 10%. Brenda tre muajve, rrjeti më i madh në botë fitoi 100 milionë përdorues të rinj, në një total prej 2,6 miliardë përdoruesish, një rritje e konsiderueshme në krahasim me fitimet e zakonshme prej rreth 50 milionë përdoruesish të rinj çdo tremujor. Raporti thotë se shitjet […]

Bie niveli i liqeneve akumuluese, apelohet për kursim të ujit

Ushtruesi i detyrës së kryeshefit të KRU “Prishtina”, Sokol Xhafa, ka thënë se si pasojë e mungesës së reshjeve të shiut ka rënë edhe niveli i ujit në liqenet akumuluese. Për këtë arsye ai ka apeluar tek të gjithë konsumatorët që të kursejnë ujin dhe të mos e keqpërdorin, në të kundërtën nuk do të […]