COVID-19 në Prizren, rreth 60 familje janë në vetizolim

Janë 78 raste të konfirmuara deri më tani me COVID-19 në komunën e Prizrenit. Nga 27 testimet e djeshme në këtë komunë, tre persona kanë rezultuar me koronavirus. Ndërkohë, mbrëmë është shfuqizuar vendimi për karantinimin e Prizrenit, meqë Gjykata Kushtetuese e kishte shpallur jokushtetues vendimin e Ministrisë së Shëndetësisë. Për këtë, Mytaher Haskuka që udhëheq […]

Klina, Vitia dhe Malisheva dalin nga karantina

Klina, Vitia dhe Malisheva dalin nga karantina Lajme Gazeta Express03/05/2020 14:46 Qeveria në detyrë ka marrë vendim që të lirohen nga karantina komunat e Klinës, Vitisë dhe Malishevës, raporton Express. Përmes një komunikate drejtuar mediave, Zyra e Kryeministrit ka bërë me dije se vendimi është miratuar me kërkesën e Ministrisë së Shëndetësisë. “Ndryshimet dhe plotësimet […]

Italia, Polonia e Hungaria nesër i hapin restorantet dhe parqet

Shtetet evropiane po vazhdojnë t’i lehtësojnë masat kufizuese që i morën muajin e kaluar dhe në shkurt shkaku i pandemisë. Nga e hëna, në Itali do të lejohen shëtitjet e njerëzve në parqe dhe vizitat e të afërmve, ndërsa restorantet do të ofrojnë vetëm shitje të ushqimit, por jo shërbim në lokal.

Lul Raka tregon se a mund të infektohet për të dytën herë me Covid-19 një person

Mikrobiologu, Lul Raka, ka treguar se a mundet të preket një person sërish nga Covid-19 edhe nëse ishte i shëruar njëherë. “Testet PCR nuk mund të dallojnë nëse virusi është i gjallë apo i vdekur, dhe kjo mund të çojë në rezultat të rrejshëm pozitiv. Fragmentet e vdekura të virusit nuk janë infektive. Këta pacientë […]

Vjosa Osmani me të bijat ia thurin këngës (VIDEO)

Tani kur e gjithë bota po ballafaqohet me pandeminë Covid-19 dhe kur spektri politik në Kosovë mbetet i përçarë rreth përpjekjeve për ta formuar një Qeveri të re apo për ta mbajtur këtë Qeveri në detyrë derisa të krijohen kushtet për të shkuar në zgjedhje, kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, duket se po […]

Kosova e katërta në Europë me më së paku vdekje nga koronavirusi (VIDEO)

Sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins Kosova është e katërta në Europë me numrin e vogël të vdekjeve për 100 mijë banorë. Në Kosovë deri tash në 100 mijë banorë janë shënuar 0.65 vdekje. Sipas llogaritjeve rezultat më të mirë se Kosova kanë Letonia me 0.25 të vdekur për 100 mijë banorë, Sllovakia me […]

Rajon/ Ulqini paralajmëron sezonin turistik pas kalimit të pandemisë

Përfaqësuesit e turizmit në Mal të Zi nuk e përjashtojnë mundësinë që në fillim të korrikut të nisë sezoni turistik me vizitorë nga rajoni, megjithëse nuk kanë paraqitur ndonjë plan kohor për hapjen e mundshme të sezonit pas pandemisë së koronavirusit. Ata paralajmërojnë lehtësira për pronarët e plazheve dhe të objekteve si dhe mbrojtje të […]