Këto janë rregullat në kafene nga dita e hënë

Petrit Kllokoqi nga Shoqata e Gastronomëve të Kosovës, ka dhënë detaje për masat e reja që do të zbatohen në kafenetë që do të rihapen nga e hëna.

Masat duhet të respektohen nga pronarët e gjithë kafeneve, ku kërkohet që tavolinat të kenë dictancë 1.5 metra nga tjetra, stafi të jetë i paisur me maska, të ketë dezinfektues për klientët.

Po ashtu, menytë e ushqimit kërkohet të jenë njëpërdorimëshë, xhamat e kafeneve të qëndrojnë hapur si dhe të vendosen pankarta që ua rikujtojnë klientëve të mbajnë distancën, higjienën etj.

Postimi i plotë i Kllokoqit:

Ne po hapemi , kafja , ushqimi e jeta po i kthehet Kosoves, Ne duhet te msohemi te jetojm me virusin , duhet te ruhemi nga ai mirepo edhe jeta ekonomike duhet te vazhdoje, u bejm thirje te gjith Gastronomove qe ta ruajme shoqerin ta ruajme vendin ta ruajm veteveten, ashtu sic ditem qe ne diten e pare ti mbyllim.
Masat duhet te rrespektohen nga te gjithe ne po ashtu kerkojme qe edhe klientet tane te na mirekuptojne.
Keto jane rregullat qe duhet ndjekur:

-Duhet te kuptojm qe Distanca eshte e nevojshme qe ta ruajm shendetin,
cdo tavolin duhet te ket distanc 1,5m nga tjetra.
-Stafi jon duhet te jet i paisur me maska, nuk ka nevoje per doreza.

-Dezinfektuesit duhet te jene te vendosura ne lokale, ku klientet kan qasje qe ta perdorin.

– Per nje koh te shkurt duhet te mos i lejojme klientet te ken qasje ne Banak per porosi
( qe te eleminojme rrezikun e bartjes se virusit tek stafi yne dhe te parandalohet shperndarja tek klientet)
-Menyt duhet te behen njeperdorimeshe ose ato qe jan te plastifikuara te dezinfektohen pas cdo perdorimi)

-Ne do te punojme ne ambient te mbyllur dhe te hapur , virusi Covid-19 eshte vertetuar qe ne ambientet e hapura eshte me i dobet kshtu qe lusim bizneset qe ti mbajn gjamat e hapur te jen lokalet e ajrosura )

-Te vendosim pankarta vetdisuese ne lokale qe tja kujtojm klienteve qe te mbajn distancen,higjienen personale dhe ruajm shendetin sa me shume.

-Servisi ( pirunjet , thikat e luget ) ti dergojm me porosi , jo me qen te ekspozuara ne tavolin.
-Menaxheret dhe pronaret e lokalev te mbaj pergjegjesin per cdo paregullsi de grumbullim ne lokale mos te hezitojn te kontaktojn organet e rendit
Gastronom ne ishim shembull qe ja dham shpirtin Kosoves
Gastronom ta ruajm Kosoven dhe qytetarin tone.

Na pëlqeni në facebook


ARTIKUJ TE NGJASHEM