​Si hoqi 50 kilogram, gruaja që prishte imazhin e kompanisë

Një grua në Londër ra në mënyrë drastike nga pesha, pasi kolegët e saj meshkuj refuzonin të punonin me atë, duke e akuzuar se u prishte imazhin e kompanisë. Martina Coogan kishte luftuar me peshën e tepërt gjatë gjithë jetës së saj. Edhe pse mbante dieta të rrepta dhe vegjetariane, masa 22 nuk e braktiste. […]

Ushqimet që duhet t’i hani në mëngjes për uljen e tensionit të lartë

Ushqyerja e shëndetshme është një nga mënyrat më efikase për uljen e tensionit të lartë të gjakut. Mëngjesi është një vakt tepër i rëndësishëm për uljen e tensionit. Ky vakt përcakton mbarëvajtjen e funksioneve të organeve, mbron zemrën por edhe energjinë që i nevojitet trupit. Nëse dëshironi të ulni tensionin e lartë të gjakut, atëherë […]

Kosi, shumë i mirë për imunitetin

Konsumimi i kosit – veçanërisht nëse përmban probiotikë – në mënyrë të rregullt mund të forcojë sistemin tuaj imunitar dhe të zvogëlojë mundësinë marrjes të një sëmundjeje. Probiotikët janë treguar që zvogëlojnë inflamacionin, i cili është i lidhur me disa gjendje shëndetësore, duke filluar nga infeksionet virale deri në çrregullimet e zorrëve, njofton Klan Kosova. […]

Mjeku shqiptar shëron sëmundjen e “sheqerit”, ja se si

Mjeku kosovar Arber Morina në një postim në facebook ka sqaruar se ai tashme ka gjetur shërimin e sëmundjes së “sheqerit”. Ai shkruan: – DIABETI MELLITUS TIP-2 – ( Insulinë dhe JO Insulinovartës), ose Semundja e “ SHEQERIT” – OBEZITETI MORBID, Trashja mbinormale TASHME SHEROHEN PERJETESISHT me nje teknike Minimale Invazive me 99% SUKSES… LAMTUMIRE […]

Mjeku italian trondit botën: Kanceri mund të shërohet me sodë buke

Mjeku Dr. Tulio Simonchini,e ka tronditur botën e mjekësisë me deklaratën e tij mbi kancerin. Sipas tij, kanceri nuk është gjë tjetër veçse një infeksion kërpudhor që mund të eliminohet me sodë buke. Dr Simonchini e përdori këtë metodë për të kuruar mijëra pacientë që vuanin nga lloje të ndryshme të kancerit dhe pretendon se […]

Si ta eliminojmë sa më shpejt dhjamin e barkut?

Shtresat dhjamore në bark më së shumti frustrojnë dhe më së vështiri eliminohen, ndërkaq grumbullohen në çast. Mund t’i eliminoni ekskluzivisht me kombinimin e ushtrimeve trupore dhe ushqimit, madje me ushtrime për tërë trupin, e jo vetëm me ushtrime vetëm për barkun. Eliminimi i dhjamit nga barku nuk është aspak i lehtë, posaçërisht për personat […]

Ilaçi i famshëm OKI: Ja dëmet që mund t’i bëj trupit tuaj

Ilaçi i njohur si ‘Oki’ ose siç njihet ndryshe Ketoprofeni, po përdoret në përmasa shumë të mëdha në Kosovë. Para disa muajsh, Shqipëria vendosi të ndalonte shitjen e këtij ilaçi pa recetën e mjekut mbi 40 miligram. Sidoqoftë, kjo masë që ndalon përdorimin pa lejen e mjekut nuk ekziston në Kosovë, dhe shitja e tij […]

Lëng molle me karotë, të mirat dhe përfitimet që merr organizmi menjëherë pasi e konsumoni (Mos e ndani nga dieta)

Të apasionuarit pas lëngjeve të frutave me siguri e adhurojnë kombinimin e këndshëm mes karotës dhe mollës. Përfitimet që vijnë prej lëngut të të dyjave janë krejt të larmishme. Karota e ushqen organizmin me beta karoten, vitaminat A, C dhe B, bakër, kalçium, mangan, fosfor dhe antioksidantë. Ndërkohë, molla ofron fibër, vitaminë A, proteinë, vitaminë […]