Inspektorati i Ministrisë nuk i pezullon punimet e hidrocentralit në lumin Lepenc

  Inspektorati i Ministrisë së Mjedisit sot ka inspektuar punimet e hidrocentralit përgjatë lumit Lepenc në fshatin Biti e Poshtme dhe nuk ka pezulluar ato për shkak se nuk ka gjetur shkelje. Ditë më parë zëvëndësministri Avni Zogiani dhe deputetja Fitore Pacolli kanë paralajmëruar se ministria ka filluar me procedurat për pezullimin të menjëhershëm të […]

Lumi Lepenc vërshon tokat bujqësore, shkaku i punimeve në hidrocentral

Ndërtimi i hidrocentralit në Biti të Poshtme të Shtërpcës ka nisur të shkaktojë problemet e para për banorët këtu. Shkaku i tij dhe i vendosjes së gypave në lumin Lepenc, si dhe pas reshjeve të shiut, ai ka dalë nga shtrati i tij duke vërshuar shumë parcela bujqësore. Pos kësaj, janë shkatërruar edhe drunj përreth. […]

16-vjeçari goditet në fyt nga peshku-shtizë

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në Tajlandë ku një adoleshent i cili ishte duke notuar është goditur në qafë nga një peshk-shtizë. Gjallesa e veçantë sulmoi adoleshentin 16- vjeçarë Muhammad Idul në pjesën e fytit teksa ky i fundit ishte duke peshkuar me të atin. E megjithatë adoleshenti ia ka dal të shpëtoi për […]

Lagjja në Badovc: Një projekt i pamenduar që e shkatërron natyrën

Lagjja buzë Liqenit Akumulues të Badovcit duhet të pengohet me çdo mjet nga qytetarët. Disa nga arsyet për rezistencë qytetare i gjeni në këtë tekst. Pas luftës mafia ndërtimore zaptonte, populli heshtte. Frika ishte e madhe, sepse mafia ndërtimore ishte e armatosur dhe e përkrahur nga edhe komandantët e UÇK-së të etur për pasurim të […]

Peshkimi i Mrenes

Shikone qfar mrene peshkon valmiri video mrena shum peshk i fuqishem.. aj qe e peshkon mrenen se besoj qe peshkon tjeter peshk.. per ma shume shikone videon