Shtatzëna që dje u shërua nga koronavirusi sonte lindi

Pacientja shtatzënë, që dje u shërua nga koronavirusi, ka lindur gjatë natës së sontme. Këtë e ka konfirmuar për Klan Kosovën drejtori i Gjinekologjisë dr.Jakup Ismaili. Ai ka thënë se lindja ka qenë normale dhe ka shkuar gjithçka shumë mirë, derisa edhe nëna edhe foshnja e posa lindur janë në gjendje shumë të mirë shëndetësore. […]

WizzAir nga 1 qershori rifillon fluturimet nga Prishtina

Një lajm i mirë ka ardhur për të gjithë ata që kanë planifikuar të udhëtojnë gjatë mesit të majit dhe fillimit të qershorit. Kjo pasi që në prenotimet për udhëtime të ndryshme shihet se kompania WizzAir nga 17 maji do të ketë fluturime nga Shkupi, si dhe nga 1 qershori do të rifillon fluturimet nga […]

Dedikim për Mozzik? Ja teksti në shqip i këngës së re të Loredanës

Loredana Zefi e ka publikuar projektin e ri muzikor.Loredana në mesnatë publikoi projektin e saj më të ri muzikor në bashkëpunim me reperin gjerman Capital Bra, shkruan lajmi.net.‘Nicht verdient’ titullohet kënga e cila nëse e përkthen në shqip i bie të jetë dedikim për Mozzik.Meqenëse vajza e tyre Hana përmendet në tekst, kaq ka mjaftuar […]

Deputeti i VV-së e zbulon pse Qeveria lejoi shkuarjen e Pacollit në shtëpi

Kryetari i AKR-së Behgjet Pacolli, është dërguar në shtëpinë e tij në Hajvali, pas mbërritjes në Kosovë.Kjo pasi, autoritetet qeveritare kanë pranuar kërkesën e deputetit për vet-izolim, përcjell, Bota sot. Lajmin e ka konfirmuar deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje Artan Abrashi, sipas së cilit, Pacollit i mbetet t’i përmbahet vendimit të autoriteteve të shëndetësisë.“Kaq për sagën […]

Si të komunikojmë me fëmijët për gjendjen e krijuar në situatë krize?

Prindër të nderuar dhe nxënës të dashur, shpresoj të jeni mirë me shëndet dhe së bashku ta kalojmë këtë situate. Më së paku dua të mendoj se kjo gjendje u ka sjellë stres apo ka prekur gjendjen tuaj emocionale. Prandaj, me disa informacione dhe këshilla, do të jem me Ju, duke ju mbështetur emocionalisht dhe […]

Ndahen pagat për 41 mijë punëtorë të sektorit privat

Ministria e Financave ka njoftuar se sot Thesari i Kosovës ka urdhëruar ndarjen e pagave, sipas vendimit të Qeverisë për pakon emergjente, për 41 mijë punonjës përfitues, të sektorit privat. Ky vendim vjen pas aprovimit nga komisioni i autorizuar për shqyrtimin e aplikacioneve, të atyre që kanë aplikuar për masën e 3-të. “Bazuar në procedurat […]

Nesër më 1 maj qëndroni në shtëpi, MPB paralajmëron gjoba

Ministria e Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike u ka kujtuar qytetarëve të Kosovës se parqet dhe të hapësirat e tjera publike vazhdojnë të jenë të mbyllura, si masë parandaluese e përhapjes së koronavirusit. Një ditë para 1 majit, Ministria ka bërë të ditur se nuk do të lejohet grumbullimi i qytetarëve, në të kundërtën […]

Tri fazat e hapjes graduale të Kosovës nga 4 maji

Publikohen 3 fazat e parashikuara për hapjen graduale të Kosovës.Ministria e Shëndetësisë në bashkëpunim me ministritë e tjera ka hartuar planin për relaksimin e masave parandaluese ndaj koronavirusit të ndarë në 3 faza. Plani i publikuar nga Ministria e Shëndetësisë thotë se të gjithë hapat e planifikuar të kthimit në normalitet kushtëzohen nga përmirësimi i […]