Inxhinieri shqiptar alarmon për disa ndërtesa në Prishtinë: Një tërmet si i Durrësit do t’i shembte

Mentor Llunji, inxhinier i diplomuar i ndërtimtarisë dhe autor i librave të inxhinierisë sizmike, pas tragjedisë që po kalon Shqipëria si pasojë e një serie tërmetesh, ka ngritur shqetësime edhe për gjendjen disa ndërtimeve në Kosovë, konkretisht në Prishtinë, raporton Gazeta Express. Siç ka shkruar Llunji, në shumë ndërtesa në Prishtinë viteve të fundit janë […]

Prevalla mbulohet nga bora

Pjesa turistike e Pervallës sot është mbuluar nga bora. Fotografitë e para tashmë nga atje po qarkullojnë nëpër rrjete sociale. Një të tillë e ka publikuar edhe ‘meteo balkan’, raporton Express. Ndërkohë qysh mbrëmë nga meteorologët ishte paralajmëruar që në ditët në vazhdim në Kosovë do të kishte reshje të borës.

Vetë i treti vëlla jetim, historia e 16 vjeçarit të mbijetuar nga tërmeti

Banorët e Thumanës vështirë të kenë parë ndonjëherë në shtylla kaq shumë njoftime për vdekje njëherësh sa këto ditë pas tërmetit vrastar të 26 nëntorit Dhjetëra jetë të humbura dhe një kamp për të mbijetuarit. Brenda kampit ndodhet dhe Antonio Maksutaj, djali 16 vjeçar i cili nuk e ka njohur asnjëherë nënën e tij ndërsa […]

Ky është lajmi i rrejshëm për të cilin u arrestuan menaxherët e JOQ në Shqipëri

Policia e Shqipërisë ka arrestuar dje dy personat që kanë në menaxhim fanpagen e njohur ‘Jeta Osh Qef’, ata kishin lejuar të përhapen lajme të rreme gjatë gjendjes së jashtëzakonshme në Shqipëri, pas tërmetit. Policia bëri të ditur se të arrestuarit janë Ereland Dalliu dhe Gentian Çengeli, të cilët kanë lejuar publikimin e njoftimeve të […]

Tërë natën lëkundje në Shqipëri, kjo ishte goditja më e fuqishme

Gjatë tërë kohës janë evidentuar lëkundje të njëpasnjëshme të tokës, të magnitudave të ndryshme, shkruan lajmi.net. Madje menjëherë pas orës 00:00  pas mesnate, afër Vorës, 22 kilometra larg Tiranës, ka pasur lëkundje të shkallës 4.5 Rihter. Gjatë natës ka pasur edhe lëkundje të përmasave më të vogla, mirëpo që kanë shkaktuar panik tek qytetarët. Deri […]

Rëndohet bilanci tragjik i tërmetit, shkon në 49 numri i viktimave

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar sot mbledhjen e Qeverisë. Rama që në fillim të fjalës së tij dha lajmin e hidhur që numri i viktimave ka shkuar në 49. “Në Durrës janë shënuar 25 viktima, në Krujë 23 dhe një në Kurbin. Banorët duhet të lënë çadrat dhe të akomodohen në hotele. Bilanci paraprak i […]